Türkiye’nin en eski kuyumcusu Kapalıçarşı’daki Apraham Müessesesi

1882 yılından beri faaliyetini sürdüren “Apraham” kuyumcusu bugün üçüncü jenerasyon tarafından yönetiliyor.

İstanbul’da, Kapalıçarşı’da Abraham Kuyumcu, Mücevheratçı ve Ayarcı firması, 1882’den günümüze kadar tam 130 yıldır faaliyetini aksatmadan sürdürüyor. Altın, gümüş, mücevherat alım satımı yanında altın ayarının tesbiti de yapılan işyerinde geleneksel kuyumculuk sanatı bütün gerekleri ile devam ettiriliyor. Müessesenin ilk kurucusu Abraham’ın iki torunu büyük babalarının işini aynen sürdürüyor. Kalcılık denilen, karışım ve hurda halindeki altının saf hale dönüştürülmesi işlemi gibi bilgi ve kuyumculuk sanatının inceliklerini gerektiren bu faaliyetler de gerçekleştiriliyor.
130 yıllık bugünkü işyerinin sahibi ve yöneticileri Abraham’ın iki torunu Yervant ve Hrant Bükücüyan kardeşler bu tarihi firma konusunda şu bilgileri verdiler:

“Bu meslek dedemizden, babamıza, ondan da bize kadar intikal etti. Sanıyoruz Kapalıçarşı’nın olduğu kadar Türkiye’nin de kuyumculuk mesleğinde de en eski kuruluşuyuz. 1882 yılından şimdiye kadar 6 metrekarelik bu işyerinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Burası küçük olmasına rağmen tarihi anıları ile bize çok kutsal bir yerdir. Burada Kapalıçarşı’nın altın ayarı tesbitini yaparız. Bunu dedelerimizden, büyüklerimizden öğrendiğimiz usullerle uygularız. Altını mehenk taşına sürtmek suretiyle birkaç saniyede ayarını tesbit ederiz. Dedemizden, babamıza, ondan da bize intikal eden bir vasiyet var. Buna saygı gösterir ve aynen uygularız: “Sakın hiç kimseden altın ayarını tesbit ettiğiniz için para almayınız. Aslında bizim en çok beş-on saniyede, bilemediniz bir dakikada yaptığınız ayar tesbitini, Darphane birkaç günde yapar. Kapalıçarşı’da tüm esnaf ve kuyumcular firmamıza güven duydukları ve eski eski bir müessese olduğumuz için devamlı müşterilerimizdirler. Gerçek değerleri üzerinden her nevi altın, bilezik, mücevherat, gümüş hurda alım satımı da yaparız. En eski, köklü ve geleneksel bir kuruluş olmamızın gururunu ve sorumluluğunu taşıyoruz.”

FİYATLAR
Altın
Gümüş
Platin
Paladyum